Wiadomości o Lwowie

Lwów to polskie miasto leżące poza granicami kraju. Od roku 1340 aż do końca II wojny światowej był najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i politycznym, znajdującym się na polskiej ziemi. Liczne zabytki, niepowtarzalna atmosfera. Przybliżmy trochę historię tego pięknego miasta. Król Rusi: Daniem I Halicki założył w XIII wieku gród. Nadał mu nazwę Lwów na cześć swojego syna, który miał na imię Lew. W wieku XIV miasto przejęła Rzeczpospolita. Należało do niej aż do czasów rozbiorów. Będące pod zaborem austriackim miasto i jego mieszkańcy nie tracili zapału i zapalczywie głosili o Polsce i o jej kulturze. Lwów był miastem polskim aż do 1945 roku. Później należał do ZSRR a następnie dostał się Ukrainie.
Obecnie ukraińskie miasto, dla wielu Polaków wciąż jest silnie związane z Polską. Wciąż znajduje się tam wiele oznak polskości, na ulicach rozbrzmiewa język polski, stoi wiele polskich budynków, w każdej alejce można odnaleźć fragment państwa polskiego. Trzeba jednak zachować trochę szacunku i mieć na uwadze, że Lwów jest ukraiński, dlatego Polacy nie mogą od tak go odebrać czy żądać zwrotu od Ukrainy. Nie można też wymagać, aby cały czas krzewiono tam kulturę polską, np. mówienie tylko po polsku, rozpiski autobusów umieszczać po polsku. Lwów to miasto polsko-ukraińskie, nie ma więc większego problemu z dogadaniem się w każdym z tych języków.

lviv-ukraina-miasto

Lwów ma swój specyficzny charakter i różni się od wielu innych miast. Czas tutaj jakby zwalnia, a momentami nawet zatrzymuje się w miejscu. Turyści we Lwowie mają wrażenie, że miejscowych ogarnęła monotonia i są bardzo leniwi. Nie jest tak. To właśnie urok tego miejsca. W kawiarenkach pracują ludzie, parzą kawę, jej zapach unosi się po ulicach, wspaniały aromat dodaje przechodzącym otuchy. Lwowianie są bardzo pracowici, sumiennie wykonują swoje obowiązki. Nie ma więc tutaj mowy o lenistwie.

Pałac Lwów

Czy warto jechać do Lwowa? Oczywiście, że tak! Chociażby po to, aby móc pochodzić pięknymi uliczkami, które idą obok Rynku, po to aby oderwać się od zgiełku życia, od tego pędu i pogonią za pieniędzmi, która zawładnęła światem. Lwów to miasto dla każdego. Jest wyjątkowe i niesamowite. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. Wielokulturowość miejsca jest bardzo ceniona. Dla jednych wyjątkowe będą zabytki, a inni będą cenić sobie kuchenną stronę Lwowa. Będą też ludzie, którzy zachwycą się ciszą, spokojem i zieleniom parków. Lwów ma bardzo bogatą ofertę turystyczną. Wygląd i zabudowa miasta dostarczy każdemu zwiedzającemu nowych doświadczeń. Lwów to miejsce, które nikogo nie zawiedzie.
Wycieczka do Lwowa to jedna ze stałych ofert biur podróży. Miejsce naprawdę czaruje swoją prostotą. Warto więc wybrać się tu i powiedzieć na chwilę stop pędzącemu życiu.

Leave a Comment