Ostatnia droga

Życie potrafi być naprawdę piękne, niestety na każdego prędzej czy później przyjdzie czas by odejść. Nieważne czy śmierć przyszła naturalnie czy całkiem niespodziewanie, czy dotyczy osoby starszej czy młodej, wierzącej czy też nie. Każdemu należy się godny pochówek. Do wyboru jest coraz więcej opcji, w zależności czego życzyłby sobie zmarły lub jego najbliżsi. 

Dla tradycjonalistów

Spora grupa ludzi odchodzi już od formy pochówku w trumnie, ze względów praktycznych, ekonomicznych i emocjonalnych  – tak ostateczny rytuał spalenia najbliższej osoby wydaje się zbyt okrutny. Również brak miejsca na wybranym cmentarzu bądź konieczność wykupienia nowego mimo posiadanego już grobu. Mimo tego trumna wciąż znajduje duże grono zwolenników.

„Tak” dla nowszych rozwiązań

Innym sposobem na pochowanie osób które odeszły na łono Abrahama jest pogrzeb w urnie. Czas organizacji zwykle nieco się przedłuża ze względu na coraz większe zainteresowanie, a mało możliwości. Krótko mówiąc są duże kolejki do krematoriów. Często ludzie za życia wybierają sobie sposób w jaki chcą być pogrzebani, kierują się różnymi przesłankami, czasem nawet bardzo prozaicznymi, a mianowicie boją się robactwa, a inni mają obawy że obudzą się zamknięci w trumnie gdy nie będzie już odwrotu. Powodów jest wiele, najważniejsze jednak że jest wybór którego możemy dokonać.

Niestety nie możemy pochować naszych najbliższych gdzie nam się podoba, bądź rozsypać prochów zgodnie z tym jak marzył sobie zmarły. W tej kwestii pozostaje nam jedynie cmentarz. Czy to parafialny, czy komunalny, jednak pochówek musi odbyć się właśnie tam. Nasze społeczeństwo jest różnorodne, i oprócz ludzi wierzących jest również wielu ateistów, na szczęście mamy wybór co do osoby która poprowadzi ceremonię. Zwyczajowo jest to kapłan, bo najłatwiejszy kontakt nawiązać z taką właśnie osobą, jednakże jeżeli nie chcemy pogrzebu w obrządku możemy zdecydować się na Mistrza Ceremonii. Takich osób w Polsce wciąż jest zbyt mało, a zainteresowanych coraz więcej, z tego względu musimy liczyć się z niekiedy wydłużonym czasem oczekiwania jak i wygórowaną ceną, zdarza się że taka osoba przyjeżdża z drugiego końca kraju.

Ludzie odchodzili, odchodzą i będą odchodzić, zostawiając pogrążonych w smutku i żalu bliskich. Dobrze jednak, że pojawia się coraz więcej możliwości jak i ułatwień. Domów pogrzebowych przybywa, konkurencja rośnie, więc mają szerokie oferty, i pomagają przejść przez ten trudny czas załatwiając część formalności za nas, na przykład sprawy związane z zusem. Najważniejsze jednak by pogrzeb szybko i sprawnie przebiegł, a ludzie mogli w spokoju przeżyć żałobę.

Leave a Comment