Najważniejsze decyzje związane z organizacją pogrzebu

Śmierć bliskiej nam osoby zawsze zastaje nas nieprzygotowanych. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków nie możemy natychmiast pozwolić sobie na żałobę. Jeszcze zanim nadejdzie jej czas, konieczne jest zorganizowanie pogrzebu. Okazuje się przy tym, że nie jest to proste zadanie.

Pogrzeb kościelny, a może świecki?

Bardzo często to nie my jesteśmy jedyną osobą decydującą o charakterze czekającego nas smutnego wydarzenia. To zmarły, poprzez swoje życie, a niejednokrotnie także poprzez wyraźne deklaracje składane przez siebie w czasie jego trwania, ma decydujący wpływ na to, co stanie się z nim po śmierci. Właśnie dlatego warto już na wstępie zadać sobie pytanie o to, czy w grę wchodzi tradycyjny pogrzeb kościelny i pochówek na cmentarzu parafialnym, czy też pogrzeb świecki wiążący się z wykupieniem miejsca na cmentarzu komunalnym.

Jeśli osoba zmarła i my zajmowaliśmy wspólną przestrzeń, odwiedzaliśmy się i byliśmy ze sobą blisko, dylematu nie ma. Wiadomo, czy była ona wierząca, miała dobre relacje z proboszczem lokalnej parafii i wypowiadała się na temat ceremonii pogrzebowej. W innym przypadku możemy skorzystać z jednego z kilku wyjść. Jeśli mamy na to czas, możemy przeprowadzić dyskretny wywiad z osobami żyjącymi w ich otoczeniu. Choć nam wydaje się, że bliska nam osoba nie przywiązywała dużej wagi do kwestii związanych z wiarą, może okazać się, że była ona gorliwym parafianinem zaangażowanym w życie duchowe swojej wspólnoty. Jeśli jednak nie mamy czasu albo możliwości uzyskania tego rodzaju informacji, zaufajmy przede wszystkim sobie wybierając taką opcję, jaka nam samym wydaje się najbardziej stosowna.

Samodzielnie, czy z pomocą?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak zorganizować pogrzeb, warto zastanowić się także nad tym, czy czynności związane z przygotowaniami do tej uroczystości chcemy wykonywać samodzielnie, czy tez lepsza opcją będzie skorzystanie ze wsparcia z zewnątrz. Bardzo często okazuje się, że planowanie pogrzebu jest wyczerpujące, tak psychicznie, jak i fizycznie.

Tymczasem w każdym większym i mniejszym mieście działają firmy zajmujące się szeroko rozumianymi usługami pogrzebowymi. Firmy te pośrednicza tak w organizacji klasycznych pogrzebów, jak i kremacji. Ich pracownicy zwykle posiadają przy tym wiedzę, której nam samym brakuje. Doskonale zdają sobie sprawę choćby z zawiłości prawnych i formalności, jakich należy dopełnić, jeśli zależy nam na tym, aby pogrzeb nie tylko przebiegł prawidłowo, ale również nie okazał się wydatkiem, który trudno będzie nam udźwignąć.

 

Leave a Comment