Francuska kultura. Odkrywamy to, jak naprawdę żyją współcześni Francuzi
Mówi się powszechnie Francja-elegancja. Wokół tego europejskiego kraju narosło sporo mitów. Każdy, kto czerpie o nim wiedzę z mieszanki tego, co wyniósł z różnych szkolnych przedmiotów oraz obiegowo powtarzanych opinii może być nieco zdezorientowany. Utarło się bowiem przekonanie, że Francja to tylko i wyłącznie kultura wysoka i ciężko jest tam odnaleźć się tym, którzy na co dzień nie mają z nią do czynienia. Jednak współczesny obraz kraju prezentuje się zupełnie inaczej. Czy zatem charakteryzuje się naprawdę francuska kultura?
Czy język francuski słuchać w każdym zakątku kraju?
Wiele osób przyjeżdżających do Francji, czy to turystycznie, czy planujących osiedlić się tam na dłużej zastanawia się nad językiem. Powtarzana jest bowiem opinia, że mieszkańcy tego państwa niechętnie uczą się języków obcych. Rzeczywiście tak było jeszcze kilkanaście lat temu. Obecne zmiany kulturowe i duży napływ imigrantów sprawiają, że na ulicach nawet mniejszych miejscowości coraz częściej słychać angielski, niemiecki, włoski, a czasem też polski. Zawierane są też często małżeństwa mieszane, co także wpływa na to, że używane są różne języki. Dzieciom nadawane są zarówno tradycyjne francuskie imiona żeńskie i męskie, jak i bardziej międzynarodowe. Ta tendencja z pewnością nie będzie słabnąć, bowiem Francja, jak każdy zachodnioeuropejski kraj coraz bardziej otwiera się na obcokrajowców.
Francja, jako stolica mody i stylu. Czy widać to na ulicach?
Państwo jest znane też ze swojej kultury przejawiającej się w różnych dziedzinach. Moda, sztuka, a także jedzenie to znaki rozpoznawcze. Jednak, czy rzeczywiście widać te przejawy w życiu zwykłych ludzi. Nie jest to tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Dostęp do najdroższych dóbr ma oczywiście wąskie grono najzamożniejszych osób. To, co dla Francji charakterystyczne, to fakt, że z uwagi na stałe obcowanie od najmłodszych lat z różnego typu estetycznymi przedmiotami naród ten ma wpojone dobre wyczucie stylu. Widać to w sposobie urządzania wnętrz, tym jak ludzie ubierają się na co dzień oraz w innych sferach życia. Warto też zaznaczyć, że przywilej ten dotyczy najczęściej rdzennych mieszkańców. Społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane i wśród emigrantów nie brakuje też osób, które borykają się z dużymi problemami finansowymi. Francja nie jest zatem jednorodna i ciężko jest mówić współcześnie o jednej typowej kulturze charakterystycznej dla tego kraju. Obraz ten z biegiem lat będzie się dalej zmieniał.