Doba hotelowa – o której się zaczyna a kiedy kończy?

Doba hotelowa to pojęcie regulujące działalność nie tylko hoteli, ale również pensjonatów i domów gościnnych. Jej precyzyjne określenie wyznacza ramy czasowe pobytu gości  w zarezerwowanym pokoju. Ile trwa doba hotelowa? 

Ile czasu trwa doba hotelowa?

Doba hotelowa, podobnie jak godzina lekcyjna, wcale nie trwa tyle, ile mogłoby się wydawać. Nie jest to doba w zwykłym rozumieniu tego słowa, czyli okres następujących kolejno 24 godzin. W przypadku doby hotelowej chodzi o czas, który upływa od momentu, w którym możliwe jest zameldowanie się gości, do momentu, kiedy zobowiązani są oni opuścić zajmowany pokój. Co warto wiedzieć o czasie trwania doby hotelowej?

  • Doba hotelowa rzadko trwa dokładnie 24 godziny.
  • Krótszy czas trwania takiej dobry wynika z konieczności posprzątania pokoju po wyjeżdzających gościach przed przyjazdem kolejnych.
  • Zasadniczo uznaje się, że nie doba hotelowa nie powinna być krótsza niż 20 godzin, jednak jest to kwestia ustalana indywidualnie przez hotel.
  • Przed dokonaniem rezerwacji, warto upewnić się o czas trwania doby w danym hotelu.

Godzina zameldowania i wymeldowania z hotelu

Każdy hotel ustala godzinę możliwego zameldowania gości oraz godzinę, do której powinni oni opuścić zajmowany pokój.  Zwykle meldować można się od wczesnych godzin popołudniowych (13-14), a wymeldowanie następuje po śniadaniu, zwykle do 10. Są jednak hotele, w których zajęcie pokoju nie będzie możliwe przed 17. Zawsze należy się więc upewnić, jaka jest praktyka w miejscu, do którego się wybieramy.

Warto też pamiętać o tym, że doba hotelowa to czas, przez który hotel udostępnia gościom swoje pokoje, np. od południa do 10 dnia kolejnego. Jeśli gość zamelduje się na jedną dobę o godzinie 19, pokój i tak będzie musiał opuścić zgodnie z ustaleniami, do godziny 10.

Doba hotelowa a inne udogodnienia

W czasie doby hotelowej gość ma możliwość swobodnego korzystania z zajmowanego pokoju  oraz usług świadczonych przez recepcje, a także z pozostałych hotelowych udogodnień. Ma więc prawo do hotelowego parkingu, korzystania z restauracji lub strefy SPA, jeśli elementy te wliczone są w cenę pobytu.

Jeśli pobyt w hotelu obejmuje pełne wyżywienie, a doba trwa od godziny 13 do 10  dnia kolejnego, oznacza to, że w dniu przyjazdu gość zje obiad i kolację, a wyjedzie po śniadaniu następnego dnia.

Elastyczne podejście do doby hotelowej

W niektórych hotelach można liczyć na bardziej elastyczne podejście do doby hotelowej. O ile pokoje są już wcześniej przygotowane, pracownik recepcji może zgodzić się na nieco wcześniejsze  zameldowanie. Z kolei jeśli z jakichś względów (na przykład z powodu późniejszego odjazdu pociągu) wczesne opuszczenie hotelu może stanowić problem, hotel może nieco wydłużyć dostępność pokoju bez konieczności dopłaty lub zaproponować przechowanie bagażu. W każdym przypadku jest to jednak wyłącznie kwestia uznania i dobrej woli ze strony hotelu. Elastyczność taka nie w każdym przypadku jest możliwa, choćby ze względu na harmonogramy sprzątania albo fakt, że doba hotelowa jest i tak dłuższa niż w innych miejscach.

Źródło artykułu: https://obeo.pl/

Leave a Comment