Na czym polega praca epizodysty

Jeżeli ogląda się filmy czy przedstawienia, zazwyczaj rzadko kiedy przychodzi refleksja na temat tego, skąd twórcy biorą tyle aktorów do scen zbiorowych. Widać ich zwłaszcza w scenach batalistycznych i wszędzie tam, gdzie po prostu występuje tłum. Nie mogą to być zupełnie przypadkowi ludzie, ponieważ powinni dobrze wiedzieć jak mają wyglądać i jak się zachowywać, żeby wszystko działo się zgodnie z artystycznym zamysłem reżysera filmu. Takich ludzi nazywa się statystami lub epizodystami. Nie są to aktorzy z wykształcenia, aczkolwiek ludzie grający krótkie epizody, gdzie muszą wypowiedzieć kilka słów, powinni być w większym stopniu obyci z kamerą, by ich występ wyglądał naturalnie.

W dzisiejszych czasach ludzi wykonujący ta pracę, są zatrudniani nie tylko w filmach czy teatrze, ale też w licznych dziś programach typu talk-show, gdzie z definicji występuje publiczność. Ludzi na widowni powinni reagować tak, jak chcą tego twórcy. Muszą w odpowiedni sposób klaskać lub reagować oburzeniem. Mogą też zadawać uczestnikom pytania, oczywiście uprzednio uzgodnione z organizatorami. Oprócz programów typu talk-show, tworzy się jeszcze filmy dokumentalne, gdzie odtwarza się pewne sytuacje, procesy sądowe a nawet przebiegi przestępstw.

Różnica między statystą a epizodystą

Oba rodzaje zajęcia są do siebie podobne, jednak epizodysta jest kimś, od kogo wymaga się więcej. O ile statysta jest postacią milczącą i zazwyczaj występuje w grupie innych statystów, to osoba grająca epizody musi więcej popracować nad swoją rolą. Powinna posiadać pewne umiejętności, które w jakiś sposób czynią z niej aktora. Często epizodyści wywodzą się spośród wykształconych aktorów. Bywa też tak, że od znaczącego epizodu zaczyna się kariera aktorska. Prawdą jest bowiem, że jeżeli ktoś potrafi pokazać swoje najlepsze strony w bardzo krótkim czasie na antenie czy filmie, to zazwyczaj drzemie w nim wielki talent. Zazwyczaj jednak widz nie zwraca szczególnej uwagi na epizody, jednak są one bardzo istotne. tworzą odpowiedni nastrój i tło akcji. Obecność dobrze zagranych epizodów dodaje naturalności obrazowi.

Więcej informacji pod adresem: https://www.agencjainfernal.pl/

Jak zostać epizodystą

Dobrym sposobem na przygodę z tego typu aktorstwem jest zapisanie się do odpowiedniej agencji, która dba o interesy aktorów, epizodystów i statystów. Najczęściej trzeba wypełnić ankietę i załączyć swoje fotografie. Jeżeli posiada się portfolio, to tylko pomaga w sprawie. Taka dokumentacja jest już w bazie agencji i jest udostępniana filmowcom, którzy poszukują odpowiednich osób.  Zajęcie tego typu można również znaleźć szukając ogłoszeń w Internecie. Bardzo często wielu twórców tam właśnie umieszcza swoje ogłoszenia o poszukiwanych statystach czy epizodystach.

Leave a Comment