cmentarze.org – czyli gdzie znaleźć cmentarz

 W Polsce  mamy bardzo dużą ilość cmentarzy. Możemy wziąć pod uwagę tę parafialne, komunalne, historyczne, i inne. Tak naprawdę w każdej, nawet niedużej miejscowości tworzy się miejsca, gdzie można pochować zmarłych. Czasami trudno jest znaleźć cmentarz, którego szukamy, na którym na przykład pochowani zostali nasi bliscy wiele lat wcześniej. 

Najczęściej o cmentarzach myślimy jako smutnym miejscu, kojarzą nam się one z utratą bliskich osób. Może czasem wydawać się dziwnym zwiedzanie cmentarzy w miejscowościach, w których jesteśmy na wycieczce. Nie jest to jednak nic nieprzyzwoitego ani niepożądane, oczywiście jeśli przestrzega się się określonych zasad. Chodzi o dobre obyczaje, tak jak uczono nas by zachowywać się w takich miejscach. Cmentarze są oczywiście miejscem pamięci, można wykorzystać momenty spędzone w tym miejscu na refleksje, zadume czy modlitwę. Istnieje w Polsce tak wiele takich miejsc, część z nich jest dość stara, odwiedzając je możemy traktować takie miejsce jak muzeum.

Może nie każdy wie, ale słowo cmentarz pochodzi z greckiego i oznacza miasto umarłych. Miejsca pochówku są ogromną częścią historii ludzkości, kultury czy tradycji panującej w danym kraju, lub w danym regionie. Na przestrzeni lat, sama śmierć czy miejsce jakim jest cmentarz miało dla ludzi różne znaczenie, oczywiście zależne to było też od miejsca, w którym się mieszkało. Do teraz różne grupy społeczne czy etniczne w inny sposób podchodzą do tematu.

Wracając do głównego tematu, szukając cmentarza, w miejscowości którą odwiedzamy możemy skorzystać ze strony internetowej  http://cmentarze.org/ Jest tam mapa na której zaznaczono cmentarze na terenie kraju, można znaleźć też informację na temat danej nekropolii. Są to dane o historii miejsca oraz dane adresowe cmentarza. Strona prowadzona jest przez jedną osobę, i cały czas się rozwija. Są tam informację dotyczące, tych bardziej i mniej znanych cmentarzy na terenie Polski. Choć na stronie nie ma jeszcze wymienionych wszystkich województw, to trzeba zaznaczyć, że zamieszczone tam informację są w stu procentach sprawdzone i rzetelnie, a sama strona prowadzona na naprawdę wysokim poziomie. cmentarze.org/ to taki internetowy przewodnik po cmentarzach, jedyny taki w Polsce. Zatem jeśli szuka się nekropolii w danej miejscowości to warto skorzystać z tej strony, i znaleźć to czego się szuka, czy cmentarza, który chce się zwiedzić. Strona zamieszcza też opisy większych, a raczej bardziej znanych cmentarzy jak na przykład cmentarz wojskowy na Powiązkach.

Leave a Comment