Budapeszt – ile kosztuje weekend w stolicy Węgier? – część 1

Budapeszt to stolica Węgier i jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Wielu Polaków wybiera to miejsce jako punkt turystyczny, ze względu na bliskość polskich granic. Budapeszt oferuje zwiedzającym wiele atrakcji: piękna architektura, zabytki z czasów starożytnych, średniowiecza, okupacji tureckiej i złotego wieku Węgier. Można się tutaj przejechać najstarszą linią metra w Europie, odwiedzić ponad 200 muzeów, przepłynąć się po Dunaju, wykąpać się w termach, kupić wiele ciekawych zabytków w postaci rękodzieł, spróbować wielu miejscowych potraw i napojów alkoholowych. Oto poradnik opisujący po krótce koszt wyjazdu do Węgier. W każdej części skupimy się na innym aspekcie.

Wycieczka do Budapesztu w porównaniu z innymi jest naprawdę tania, szczególnie dla osób mieszkających w Południowej Polsce. Wiele osób pyta o koszty pobytu w jednym z najpiękniejszych miast Europy. Są zainteresowani krótszymi jak i kilkudniowymi pobytami. Oto kilka podstawowych kwestii związanych z kosztami pobytu w Budapeszcie.

budapest-646403_1280

PRZEJAZD:

Podstawą jest koszt transportu. do stolicy Węgier można dostać się na kilka sposobów: samochodem, samolotem, autobusem i pociągiem. Czyli wszystkimi popularnymi środkami transportu. Oczywistym jednak jest, że koszt podróży pociągiem i samolotem będzie dużo większy niż podróż autobusem czy samochodem. Na tą drugą opcję decyduje się większość turystów.

wycieczka-samochodem

Jadąc do Budapesztu samochodem, koszt podróży zależy od miejsca naszego startu. Im dalej tym drożej, ale przy obecnych cenach paliwa, kwota nie powinna przekroczyć 300 zł. Tak więc dzieląc tą liczbę pomiędzy uczestników podróży, wyjdzie nam około 80 zł w dwie strony. Dojdą oczywiście opłaty drogowe na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji. Jak wcześniej pisaliśmy, wszystko zależy od miejsca startu.

Na Słowacji koszt Winiety to 10 Euro, na polskie około 44 zł. Jadąc przez Czechy, czeka nas opłata 310 CZK, na polskie około 46 zł. Natomiast na Węgrzech, koszt winiety to 2975 forintów, na polskie około 42 zł. Najkrótszy czas winiety dostępnej do wykupienia do 10 dni. Winieta jest dostępna do kupienia na granicy lub na stronach operatora. Wszystko jest dostępne w języku polskim.

Podsumujmy. Jadąc do Budapesztu, na przykład w 4 osoby, autem, które spala 7 litrów paliwa na 100 km, cena przejazdu wyniesie:
– z Kielc, około 97 zł w dwie strony
– z Krakowa, około 77 zł w dwie strony
– z Warszawy, około 117 zł w dwie strony
– z Poznania, około 132 zł w dwie strony

Kiedy wybieramy autobus, mamy w ofercie: Polski Bus (Warszawa-Radom-Kielce-Kraków-Budapeszt)  oraz LuxExpress (Warszawa-Kraków-Budapeszt). Jadąc z Kielc zapłacimy 130 zł, jednak rezerwując przejazd wcześniej, może się udać kupić bilet za bardzo niską ceną, np. 40 zł.

Leave a Comment