Projekty małych domów

Jeśli już podjąłeś decyzję o budowie domu jednorodzinnego zapewne jedną z kwestii, które będziesz musiał rozważyć będzie metraż mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza osób z ograniczonym funduszem na budowę albo tych z Państwa, którzy planują postawienie domu w dużym mieście. Czy zdecydować się na duży, przestronny dom czy może postawić na minimalizm i wybudować budynek mniejszy?

W ostatnich latach w Polsce i Europie co raz bardziej popularne jest budowanie domów o powierzchni użytkowej nie większej niż 100 metrów. Spotyka się nawet domy o powierzchni zaledwie 50 m2. Dlaczego? Otóż tego typu domy mają szereg bardzo istotnych zalet. Z tego względu na rynku architektonicznym co roku powstaje coraz więcej tego typu https://www.dominanta.pl/.  Poniżej pragniemy przedstawić Państwu kilka istotnych zalet niewielkich domów.

Niższe koszty budowy

To oczywiste, że mniejszy dom będzie nas mniej kosztował. I nie chodzi tutaj tylko o same materiały budowlane, ale także o powierzchnię działki budowlanej. Nabiera to ogromnego znaczenia zwłaszcza w większych miastach, gdzie co raz trudniej jest o pełnowymiarową parcelę pod budowę domu. Koszty zakupu działki budowlanej w mieście także bywają naprawdę spore.

Niższe koszty eksploatacji

Zasadniczym kosztem użytkowania domu jednorodzinnego jest centralne ogrzewanie. Wiadomo, że im większy metraż mieszkania tym większe rachunki za opał niezależnie czy wykorzystujemy do tego celu energię elektryczną, gaz czy paliwa stałe. Osoby, które w dawnych czasach budowały typowe, wielkie prl-owe 'kwadraciaki’ mają obecnie nie mały problem. Ogrzewanie tak wielkich budynków generuje naprawdę ogromne koszty.

Prostsze życie

Jeśli nie stać nas na wynajęcie sprzątaczki, to wybudowanie domu o dużej powierzchni będzie się wiązało z ciągłym sprzątaniem, które bardzo szybko nam zbrzydnie. Wiele osób dochodzi do wniosku, że o wiele lepiej jest wybudować dom mniejszy, w którym bez problemu na co dzień utrzymamy porządek. Mniejszy dom to także lepsza komunikacja między mieszkańcami. Łatwiej jest dzięki temu na przykład cały czas mieć na oku dzieci.

Oczywiście mniejszy dom, to mniej przestrzeni do życia. Niemniej możemy znacząco poprawić komfort użytkowania domu budując na posesji dodatkowo niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Będziemy mogli przechowywać w nim rozmaite przedmioty, których nie używamy na co dzień, a które nie będą nam zalegały w mieszkaniu.

Leave a Comment