Pluskwa domowa, jak sobie z nią radzić.

Pluskwy domowe to uciążliwe pasożyty żywiące się głównie ludzką krwią. Wbrew powszechnej opinii możemy się z nimi spotkać nie tylko w miejscach brudnych i zaniedbanych, ale i w miejscach bardzo schludnych i czystych. Nie jest bowiem trudno przenieść na sobie do domu takiego małego owada, a narażeni jesteśmy na ich obecność w zasadzie wszędzie: w kinie, teatrze, komunikacji miejskiej, w miejscach wyposażonych w stare meble (tak uwielbiane przez pluskwy).

Pierwszym sygnałem sugerującym, że mamy do czynienia z pluskwą są charakterystyczne ugryzienia na naszym ciele. Pojawiają się one najczęściej nocą i charakteryzuje je ułożenie grupowe i liniowe. Jednak, aby na sto procent potwierdzić obecność pluskiew musimy je po prostu znaleźć. Dorosłe osobniki to bezskrzydłe, obłe owady o długości około 5-7 mm, koloru brązowego. Najlepiej szukać w ich ulubionym środowiskach, czyli przedmiotach z: tkanin, drewna i papieru. Często gnieżdżą się one w: materacach, ramie łóżka, szczelinach podłóg, dywanach, tapicerowanych meblach, kocach i zasłonach.

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew

Po upewnieniu się, że mamy do czynienia z pluskwami najchętniej od razu pozbylibyśmy się tego obrzydliwego i uciążliwego problemu. Niestety nie jest to takie łatwe. Domowe sposoby są mało skuteczne, więc najlepiej od razu zdać się na specjalistę. Dobrze i szybko wykonana dezynsekcja (np. dezynsekcja siedlce) gwarantuje skuteczność. Nie zwlekajmy zbyt długo. Im dłużej czekamy ze zwróceniem się z tym problemem do fachowca, tym pasożyty bardziej się mnożą i zakładają coraz więcej gniazd. Poprzez szczeliny w podłogach i ścianach mogą również przenieść się do sąsiadów (a po dezynsekcji z powrotem do nas). Dlatego ważne by reagować jak najszybciej.

Aby pozbyć się pluskiew profesjonaliści mogą zalecić:

– zamgławianie ULV,

– oprysk ciśnieniowy,

– wymrażanie (rzadko stosowana metoda),

– wygrzewanie (metoda stosowana jedynie w pustych pomieszczeniach ze względu na niszczący wpływ temperatury na meble i AGD, jednak bardzo skuteczna, gdyż zabija wszystkie postacie owadów; od jaj do dorosłych osobników).

Atak pluskiew
foto by fakt.pl

W czasie trwania dezynsekcji i kilka dni później dom powinien pozostać pusty. Wszystkie rzeczy, które musimy ze sobą stamtąd zabrać należy wcześniej wyprać w temperaturze 60 stopni lub wymrozić w temperaturze – 20 stopni, a następnie umieścić w szczelnych opakowaniach. Przez pewien czas po powrocie należy być czujnym i kontrolować, czy pluskwy nie wróciły. Mogłoby się tak stać jeśli zdążyły już przejść do sąsiedniego mieszkania, dlatego przed dokonaniem dezynsekcji dobrze byłoby namówić wszystkich sąsiadów na to by również skontrolowali swoje domy.

Leave a Comment