Co warto wiedzieć na temat rejestracji domeny internetowej?

Każdy, kto myśli o zaistnieniu w internecie, chociażby w związku z założeniem e-sklepu spotka się z terminem domena internetowa. Tak naprawdę domena stanowi dla strony internetowej okno na świat, gdyż to dzięki wpisaniu jej nazwy, każdy zainteresowany danym tematem na szansę odnaleźć naszą stronę. Rynek domen internetowych to potężny biznes. Każdego dnia w sieci pojawiają się tysiące nowych stron. Część z nich zostaje porzucona, a tym samym domeny wygasają i wracają ponownie na rynek. Dlaczego wybierana domena ma duże znaczenie? O tym piszemy poniżej.

Jaka powinna być dobra domena internetowa?

Idealna domena to taka, która pasuje do tematyki strony internetowej, a jednocześnie będzie kojarzona z naszą firmą, marką. Dobrze, aby była dość krótka. Dlatego najlepszeroweryelektrycznewpolsce.pl może nie być najszczęśliwszym wyborem. O wiele lepiej wygląda, chociażby elektrycznyrower.online. Taka nazwa od razu mówi użytkownikom, czego dotyczy dana strona internetowa. Chętnych na domeny internetowe nie brakuje co sprawia z kolei, że z każdym rokiem coraz trudniej o dobrą  nazwę, która jest dostępna do rejestracji. W przypadku nazwy domeny znaczenie ma tak naprawdę kilka elementów, o których początkujący przedsiębiorca często nie zdaje sobie sprawy. Bywa, że nazwa domeny zostaje odkupiona za setki tysięcy złotych, jeśli akurat stanowi ona integralny element dużej korporacji.

Jak przebiega rejestrowanie domeny?

Dla wszystkich osób, które nie czują się zbyt pewnie w kwestiach technicznych mamy dobrą wiadomość.
Rejestrowanie domeny trwa kilka minut i nie wymaga specjalnych umiejętności. Rejestracja domeny tak naprawdę przypomina typowy zakup w sklepie internetowym z tą różnicą, że nie otrzymujemy żadnej przesyłki, a przedmiot zakupu pozostaje na zawsze wirtualny. Unikalny adres internetowy, którym jest nasza domena, pozwala na jej znalezienie wśród setek milionów innych stron www. Bywa, że domeny globalne com jak np. Amazon.com wraz z rozwojem danego biznesu i wejściem na kolejne rynki doczekają się domen dla poszczególnych państw. W ten właśnie sposób doczekaliśmy się Amazon.pl.

O czym warto zawczasu pomyśleć podczas rejestracji domeny?

W przypadku domeny tuż po wyborze jej nazwy istotny jest wybór jej typu, wyrażony końcówką domeny.
Wyróżniamy m.in. domeny krajowe: pl, domeny globalne: com, domeny regionalne: np.waw.pl.
Na rynku dostępne są również końcówki, które mogą stanowić alternatywę dla tych najpopularniejszych np.
site, store, me, shop, it.
Równie ważne co sama końcówka jest to, aby pamiętać o bezpieczeństwie nazwy domeny. W tym celu przydatna będzie usługa registry lock, która chroni domenę przed kradzieżą.

Rejestracja domen a usługi dodatkowe

Sama domena, choćby nie wiadomo jak dobra to jednak nie wszystko. Aby nasza strona internetowa była widoczna dla innych potrzebujemy tzw. hostingu, czyli miejsca, gdzie będą przechowywane pliki naszej strony www. Z technicznego punktu widzenia nas, jako użytkownika nie powinno interesować jak działa hosting.
Chcąc od początku istnienia w sieci zapewnić swoim użytkownikom bezpieczeństwo powinniśmy zainteresować się certyfikatem SSL (dodającym literkę s na końcu skrótu: http:// oraz dodającym kłódeczkę przed adresem widocznym w przeglądarce).

Poznaliśmy zatem hosting oraz certyfikat SSL. Przy okazji domen możliwy jest również jej transfer do innego dostawcy hostingu. Po wybraniu nowej firmy należy jedynie zmienić dotychczasowe strefy DNS, aby wskazać naszej domenie nowe miejsce. Zmian takich możemy dokonać samodzielnie w panelu klienta lub kontaktując się z biurem obsługi klienta. Jak widać rejestracja domeny, nie jest skomplikowanych procesem i nie powinna nikomu sprawić kłopotu.

Leave a Comment